Aktuality

Když Vietnamci slaví Nový rok

středa 17. března 2010 , Posted by Milena Písačková at 22:32
Vietnam letos v únoru přivítal nový rok Tygra. Původně jsme si představovali, že v Hanoji bude touto dobou příjemné jaro. Ostatně symbolem Nového roku ve Vietnamu jsou rozkvetlé broskvové větvičky. Ale jak jsme brzy zjistili, počasí v novoročním období připomíná spíš září nebo začátek října. Je zataženo a často mrholí, teploty se pohybují okolo 13°C. Domy, které se podobají poslepovaným vlaštovčím hnízdům, vyhlížejí smutně a nehostinně. Ale dole v ulicích se Vietnamci dokáží patřičně bavit.

Vietnamský ­Nový rok, neboli Tet, vyžaduje nejméně čtyřdenní oslavy. Pro cestovatele je to trochu problém, protože již dlouho dopředu nejsou k dispozici žádné letenky ani jízdenky na linkové autobusy. Přecpané jsou i silnice a vlaky - je to tím, že všichni Vietnamci jezdí tou dobou na návštěvu ke svým početným příbuzným. Zavřeno mají obchody, banky, úřady i většina místních jídelen a restaurací. Nejlepší je tedy zůstat na pár dní v Hanoji a pozorovat čilé přípravy a posléze oslavy příchodu Nového roku.Stromek citrusovník a silvestrovské veselí

Již den před místním “Silvestrem” je možné spatřit lidi, jak si na motorce vezou domů až třímetrový citrusový stromek kumkvat - který připomíná mandarinkovník a je také malinkým oranžovým ovocem celý obalený. Je to obdoba našeho vánočního stromku. V předvečer Nového roku se pak naplno rozjede zábava u centrálního jezera Hoan Kiem. Na dvou pódiích zde artisté předvádějí ty nejúžasnější triky a zpěváci a tanečníci se předhánějí v působivosti svých vystoupení. Při některých kolektivních tancích nechybí ani rudé vietnamské vlajky - a to i ty s nechvalně proslulým srpem a kladivem. Přece jen jsme v socialistické zemi, leccos tady připomíná dobu u nás před více než 20 lety. Ale zajímavé je, že se vše mísí s buddhistickými tradicemi.


Novoroční zvyky: rýžový koláč i návštěva pagod

Na Nový rok se všichni navštěvují a pojídají slavnostní pokrmy, například banh chui - hranatý rýžový koláč s fazolemi a vepřovým. Celé rodiny také chodí do chrámů a pagod pomodlit se za zesnulé předky a uctít božstva obětinami. Tedy - jezdí tam spíš na motorkách. Většina obyvatel Hanoje nemá auto, ale rodinnou motorku, na kterou se musí vejít i čtyři nebo pět lidí. Před branami chrámů visí červené lampiony a oltáře uvnitř se plní květinami, zapálenými vonnými tyčinkami, čerstvým jídlem, ale i bankovkami vietnamských dongů. Také děti dostávají červené obálky plné li ši - peněz pro štěstí . Všechny tyto výdaje jsou nezbytné pro zachování přízně bohů po celý následující rok.


Jednorožci přinášejí štěstí

Kromě novoročního ohňostroje patří k dalším tradicím i tance jednorožců, které předvádí party mladíků v ulicích za ohlušujícího doprovodu bubnů a činelů. Tančí a skáčou v dlouhém kostýmu s hlavou smějícího se jednorožce a navštěvují domácnosti i obchody v sousedství. Protože jednorožec symbolizuje štěstí, mír a prosperitu, Vietnamci jej odměňují štědrými dary.

Navečer se Hanoj rozzáří barevnými světly - lucerničky svítí u jednopilířové pagody poblíž Ho Či Minova mauzolea, osvětlená je i hladina jezera Hoan Kiem. Všude visí vlajky a barevná výzdoba, do pozdních nočních hodin je na ulicích rušno, troubí motorky, a všude stojí prodavači balónků. A lidé si přejí Chuc Mung Nam Moi - Šťastný Nový rok.Currently have 0 komentářů:

Leave a Reply

Okomentovat