Aktuality

Bangkok - tropické únorové osvěžení

středa 24. února 2010 , Posted by Milena Písačková at 17:33

V Bangkoku jsme se mihli jen na jeden den a noc, byla to naše přestupní zastávka na cestě do Hanoje. A jaký na mě metropole udělala dojem? Je to město moderní, kosmopolitní, inspirativní a pulsující, myslím, že by se tam nějakou dobu dalo žít. Všudypřítomná tropická zeleň i v tomto období a teplo pronikající do morku kostí mě vyladilo na tu nejlepší vlnu a hned dobilo baterky, vybité po střídajících se mrazech, ledovkách a oblevách v ČR.

Pětiproudé a několikaúrovňové silnice v Bangkoku nejsou výjimkou a už z letadla jsme si při přistávání všimli neobvyklého množství sytě růžových a žlutých aut - což jsou místní taxíky.


Mnoho jich je i oranžových, tyrkysových a žlutozelených, každopádně nepřehlédnutelných, a jejich metalíza připomíná lak na nehty.


Mají tu i metro, kterým jsme se také svezli, poté, co jsme dali automatu shltnout několik bankovek thajských bahtů a vyplivl nám jízdenky. Otestovali jsme i bus a lodní MHD na řece Chao Praya - podél jejíchž břehů se mísí tradiční a moderní zástavba.

Při procházení centra jsme narazili na chrámovou školu, kde do dvora zazníval sborový zpěv a trojími dveřmi byli vidět v obrovské místnosti žáci všeho věku, jak sedí na podlaze a při zpěvu se modlí. Pokusili jsme se je zachytit na kameru a diktafon.

Na několika místech jsme zaznamenali stánky s různými kulinářskými specialitami - smažené špízy ze všeho možného i nemožného, pečená křepelčí vajíčka připravovaná na zvláštním plátu s důlky, které odpovídaly velikosti oněch minivajíček, různé ovoce a čerstvé džusy lisované z něj… ale i sušené ryby, které nevoněly zrovna dvakrát lákavě.
Bankok je ale hlavně městem buddhistických chrámů - watů, kterých je tu velké množství. Navečer jsme navštívili Wat Pho nedaleko královského paláce. Měli jsme štěstí na dobré podvečerní světlo a v důsledku toho jsme chrám zfotodokumentovali téměř do posledního detailu.

Centrální budova je obklopena nádvoříčky se sochami, vzrostlými bonsajemi a řadami zlatých buddhů sedících v pozici lotosového květu v každém podloubí.

Okolo jsou pak další nádvoří se samostatně stojícími věžičkami - tzv. prangy, které zdobí keramické mozaiky. V další, samostatně stojící chrámové budově na předním nádvoří leží obrovský dvacetimetrový zlatý buddha, který zabírá celou plochu i výšku chrámu. Širokoúhlé objektivy se nám zde velmi hodily. Buddha je pečlivě střežen a při vstupu dovnitř chrámu je nutno zout si boty.


Naše nahlédnutí do Bangkoku jsme zakončili večerním posezením na proslulém bulváru Khao San, kde to žije nočním životem a všudypřítomní podnikavci nabízejí masáže, kulinářské speciality typu smažených kobylek a štírů, ale například i zhotovení falešných ISIC karet a PRESS karet. Porovnali jsme pivo Singh a Tiger a povečeřeli skleněné nudle. U vedlejšího stolku seděli Češi a jeden fotil stejně jako já pouliční ruch ze stativu. 0,75 l piva Singh mi v tom vedru vpravdě na stabilitě nepřidalo, nicméně na fotkách to naštěstí není znát.


Kompletní fotogalerii si můžete prohlédnout zde.

Currently have 0 komentářů:

Leave a Reply

Okomentovat